SHORT GAP - A number of Frankfort High School graduates were recognized with scholarships and awards during commencement on Sunday.

SHORT GAP - A number of Frankfort High School graduates were recognized with scholarships and awards during commencement on Sunday.
Those receiving honors were:
Kaley Paige Wilson, valedictorian - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 2, Valedictorian/Top Scholar Scholarship.
Emily Ruth Deneen, salutatorian - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, Fairmont State University Promise Beyond Scholarship.
Hanna Reese Slider - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, Potomac State College Ruth Ward Davis Memorial Scholarship, First National Bank Student Achievement Award.
Thomas Franklin Clark III - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 1, Potomac State College LuLu May Heskitt Scholarship, Project Lead the Way Completer.
Alexandra Jalean Hill - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, Potomac State College Gibbs Naughton Families Scholarship, DuWane Sandlin Scholarship.
Shawn Steven Dixon - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction, Woodmen of the World American History Award.
Garrett Michael Grose - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 1, West Virginia University Engineering Excellence Level 1 Scholarship.
Taylor Marie Adams – Promise Scholarship, Potomac State College Scholarship of Distinction Level 4, Ft. Ashby Lioness Club Scholarship.
Seth Allen Leedom - Promise Scholarship, Top Ten Senior Project, Fort Ashby Alumni Scholarship.
Noah Scott Abe – OSHA Certification, 3G Welding Certification
Caitlin Marie Ackerman – Allegany College of Maryland Presidential Scholarship.
John Paul Ackerman – Signed to play baseball for Allegany College of Maryland.
Sarah Elizabeth Adams – 3rd Place Senior Project, Potomac State College Ruth Ward Davis Memorial Scholarship.
Cassidy Lynn Aldridge - Top Ten Senior Project, Potomac State College Potomac Scholarship.
Macaela Ann Barnett – 1st Place Senior Project, Promise Scholarship, Marshall University Honors College Scholarship, Marshall University Board of Governors Scholarship.
Katie Marie Beeman - Top Ten Senior Project, Fort Ashby Lions Club Scholarship, Promise Scholarship, West Liberty University Athletic Scholarship, Ray and Polly Umstot Scholarship, United States Army Scholar Athlete Award, West Liberty University Foundation Scholarship.
Brian Edward Beeseck – Potomac State College Gibbs Naughton Families Scholarship.
Kameron Matthew Bolinger – Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 2, West Virginia University Engineering Excellence Level 3 Scholarship, Project Lead the Way Completer Mineral County Technical Center.
Kourtney Marie Browning – The International Union of Operating Engineers Local 37, Potomac State College Gibbs Naughton Families Scholarship.
Branson Lee Catlett – Promise Scholarship, Arnold and Anna Rose Haggerty Memorial Scholarship, Potomac State College Scholarship of Distinction Level 3.
Autumn Lynn Cornachia – The Burger King Foundation Scholarship, Battie Mixion Scholarship.
Sierra Nicol Cornman – Promise Scholarship, Shepherd University Dean’s Scholarship.
Keana Dale Cozatt – Mineral County Fair Queen Scholarship.
Andrew Joseph Crist – Promise Scholarship, West Virginia University Engineering Excellence Level 2 Scholarship, West  Virginia University Scholarship of Distinction Level 2.
Hunter James Dennison – Long Reunion History Award, Promise Scholarship.
Emma Pearl Dorsey - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Top Ten Senior Project, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 2.
Sean Edgar Douthitt – Promise Scholarship.
Dalton Patrick Dyson – Outstanding Student Leader Award FHS Band, Boys’ Soccer Player of the Year Award, Short Gap Volunteer Fire Department Scholarship.
Kaitlyn Tess Elliott – Promise Scholarship, Potomac State College Scholarship of Distinction Level 4.
Darren Eugene Eyler, Jr. - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award.
Franklin Henry Fitch – Promise Scholarship, Shenandoah Scholarship.
Haley Elaine Geiger – Top Ten Senior Project, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 3, Distinguished Young Woman of West Virginia Scholarship.
Trevor Paul Grabenstein - Top Ten Senior Project, Promise Scholarship, Air Force ROTC Scholarship, Boxwell-Churchill Scholarship
Lindsay Blair Greaser – Promise Scholarship.
Eric Eugene Helmstetter – Shielded Metal Arc Welding 3G Certification.
Bryce Montgomery Hanlin – Promise Scholarship.
Jennifer Renae Hershberger - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Optimist  Club Award, Principal Achievement Award, Promise Scholarship, EQT Student of Excellence Scholarship, Potomac State College Ruth Ward Davis Memorial Scholarship, DECA Student of the Month Scholarship, Red Cross Scholarship, Student Council Scholarship, Terry L. Cannon Memorial Award, Mineral County Chamber of Commerce Business Student Award, Mineral County Technical Center Horizon Award.     
Carter Alan Houdersheldt - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award,  Promise Scholarship, Potomac State College Gibbs Naughton Families Scholarship, United States Army Scholar Athlete Award,  Jim Fazzalore Memorial Award Student Athlete Scholarship.
Alyssa Lee Hudson – Potomac Valley Hospital Scholarship, Student Council Scholarship.
Hannah Elaine Imes – Potomac State College Loyalty Memorial Scholarship.
Emma Karoline Keech – Promise Scholarship.
Madison Olivia Keplinger - Potomac State College Ruth Ward Davis Memorial Scholarship.
Noelle Yvette Kesner – Promise Scholarship, Presidential Scholarship.
Brian Christopher King – West Virginia Wesleyan Dean’s Scholarship, Promise Scholarship.
Abria MaKaleigh Lantz - Student Council Scholarship, Melvin M. Heiskell-Mary K. Heiskel-Harmison Scholarship.
Hunter Ray Lewis - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Mechanics Scholarship in Memory of Randy Biser.
Ivy Rhiannon Lloyd – Potomac State College Lorna & Simeon M. Bright Memorial Scholarship, American Red Cross Scholarship.
Derrick James Loar – Governor’s Workforce Certification/Credentials Award.
JoAnna Elizabeth Long – Miss Falcon Scholarship.
Gabrielle Hannah Lord - Potomac State College Ruth Ward Davis Memorial Scholarship.
Kaden Sean Malone - Potomac State College Scholarship of Distinction Level 4, Evelyn Bane Bright Scholarship.
Kylie Nell Malone – The Evelyn Schraum Piano Memorial Scholarship Award, Short Gap Lions Club Scholarship, Potomac State College Ruth Ward Davis Memorial Scholarship, Cumberland Firefighters Local 1715 Scholarship.
Gage Matthew McGann – Welding Certification.
Serenity Danielle Miller - Potomac State College Potomac Scholarship
Lesley Anne Nestor – Promise Scholarship, Ridgeley American Legion Post #136 William E. Schuck, Jr. Memorial Scholarship, Potomac State College Scholarship of Distinction Level 3.
Amanda Nikole Oaks – Woodmen of the World American History Award, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 2, Promise Scholarship.
Brian Wayne Padgett – Student Council Scholarship.
Dylan Michael Phillips – 2nd Place Senior Project, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of  Distinction, West Virginia University Engineering Science and Technology Scholarship.
Trevor Gene Poland - West Virginia University Scholarship of Distinction Level 3, Promise Scholarship, West Virginia University Engineering Science and Technology Scholarship.
Michael Christopher Porter III – Crowns College Football Scholarship, AirGas Inc., South Division/Cumberland Welding Award.
Chelsea Nicole Powell – Marshall University Presidential Scholarship, Promise Scholarship, Shepherd University Dean’s Scholarship.
Andrea Rae Queen - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Top Ten Senior Project, Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level
Alexandria Mae Ritte - Short Gap Lions Club Scholarship.
Hunter Adam Rogers – Promise Scholarship.
Emilee Marie Ryan - Mineral County Board of Education Excellence in Education Student Achievement Award, Shepherd University Presidential Scholarship, Carl K. Rauch Science Scholarship.
Tyler Wesley Shanholtz – Promise Scholarship, Potomac State College Scholarship of Distinction Level 4, J. William Marker Scholarship.
Nathan Lawson Strietbeck – West Virginia University Scholarship of Distinction Level 4, Promise Scholarship.
Charntitanut Theematananun - Potomac State College Gibbs Naughton Families Scholarship.
Andrew William Vandergrift – Allegany College of Maryland Presidential Scholarship, Allegany College of Maryland Presidential Scholarship.
William Brett Whiteman – Promise Scholarship, Potomac State College Scholarship of Distinction Level 3, Potomac State College Baseball Scholarship.
Cheyenne Nicole Wilson – Promise Scholarship, West Virginia University Scholarship of Distinction Level 1, Methodist Women’s Scholarship.
Hunter Lane Witt – Promise Scholarship.
Mykenzie Rae Wolford – Lions Club Scholarship, West Liberty University Softball Scholarship.
Johnathan Weldon Yoder – Promise Scholarship, Tri-County Scholarship.